لینوکس چیست؟

لینوکس سیستم عاملی است راِیگان و آزاد که توسط شخصی بنام لینوس توروالدز
زمانی که در سال ۱۹۹۱ دانشجوی دانشگاه هلسینکی بود ساخته شد.توروالدز نوشتن سیستم عامل لینوکس را با هسته -قلب سیستم عامل- آن شروع کرد. قسمتی از آن را خودش نوشت وقسمتی از آنرا از کدهایی که وجود داشت اقتباس کرد.

سپس توروالدز این سیستم را بین دوستانش و یکی از اجتماعات هکری در اینترنت توزیع کرد و از آنهاخواست تا روی آن کار کنند تا بهتر شود. این آغاز راه لینوکس بود.
امروزه در جهان صدها تولید کننده نر م افزار هستند که برای لینوکس نر م افزار تولید می کنند. به علت اینکه کد منبع نرم افزارهای لینوکس به همراه آن بصورت آزاد ارائه می شود هر کس می تواند روی آن کار کند، آن را تغییر داده و بهینه سازی نماید. غیر از هسته لینوکس، ایجاد کنندگان لینوکس مقدارزیادی نرم افزار سیستمی و برنامه های کاربردی تولید کرده اند که امروزه تمام این نرم افزارها توسط جنبش GNU(تلفظ کنِید گنو) با لینوکس به صورت یکپارچه ارائه می شوند. GNU   مخفف GNU is not unix است و جنبشی است که توسط موسسه نر م افزار آزاد (Free Software Fundation) اداره می شود.نر م افزارهای زیادی وجود دارند که برای لینوکس قابل استفاده می باشند که می توانند با انواع مشابه خود در سایر سیستم عامل های دنیا رقابت کنند.
ممکن است شنیده باشید که لینوکس نسخه راِیگان یونیکس است. دلیل خوبی برای این مسئله وجوددارد. قسمت اعظم کدهایی که برای لینوکس استفاده شده است از کدهای موجودی اقتباس شده که جهت استاندارد POSIX پی ریزی شده بودند.POSIX

یا Portable operating system Interface for UNIX یک استاندارد برای سیستم عاملها در دنیای کامپیوتر است که تمام نسخه های عمده یونیکس  با آن سازگار هستند. به عبارت دیگر اگر سیستم عامل شما یک سیستم عامل سازگار باPOSIXباشد،
یک یونیکس است.

ریشه های لینوکس در سیستم عامل یونیکس:

لینوکس در فرهنگ مبادله آزاد و راِیگان ایده ها و نرم افزارها رشد کرده است. مانند یونیکس -سیستم عاملی که لینوکس از آن نشات گرفته است - در آن توجه زیادی به برقراری ارتباطات بین توسعه دهندگان نر م افزار شده است ا. هدف، بدست آوردن کد برنامه برای کار است، بدون اینکه مهم باشد که این کد متعلق به چه کسی است
 اما چه چیزی   اینترنت عامل برقراری  این ارتباط بوده است. اما چه چیزی سبب شده تا یک همت جهانی این چنینی برای یک سیستم کامپیوتری مانند لینوکس به وجود آید؟در دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ زمانی که مایکروسافت جهان را با کامپیوترهای دارای سیستم عامل های Windows و  DOS پر کرده بود،کاربران حرف های انتظارات بیشتری از یک سیستم عامل داشتند.آن ها به دنبال سیستم هایی بودند که روی شبکه اجرا شود، کاربران زیادی را هم زمان قبول کند- چند کاربره باشد و بتواند برنامه های زیادی را همرمان اجرا کند- چند وظیفه باشد که داس و ویندوز هیچکدام نمی توانستند این نیاز ها را تامین کنند.

اگر سیستم عاملی بود که برای این نیازها توسعه پیدا کرد، آن سیستم عاملی بود که نخستین بار در سال١٩۶٩ در آزمایشگاه های َAT&TوBell ایجاد شده بود و یونیکس نام داشت.فرهنگ هایی را که در آنها یونیکس و ویندوز رشد کردند مقاییسه کنید.

مایکروسافت حقوق سیستم عامل DOS را از یک شرکت دیگر خریداری کرد و کاری کرد که این سیستم عامل تنها سیستم عامل موجود برای کامپیوترهای شخصی باشد. هدف مایکروسافت در اختیارگرفتن بازار کامپیوترهای شخصی با نر م افزارهای خودش بود.
در سمت مقابل یونیکس در فرهنگی رشد کرد که در آن تکنولوژی حکومت می کرد و افراد بازاری در آن به دشواری پیدا می شدند. آزمایشگاه های بل در مورا هیل(Murrahill)نیوجرسی جایی بود که درآنجا خلاقیت ها برای حل مشکلات سایرین به واقعیت تبدیل شدند. به مطلبی که دنیس ریچی یکی از خالقین یونیکس و پدر زبان برنامه نویسی سی در سال ۱۹۸۰ در باره انقلاب  ی ونیکس در بین دانشجویانش بیان کرده توجه کنید:

" چیزی که ما می خواهیم خلق کنیم فقط یک محیط خوب برای برنامه نویسی نیست، بلکه سیستمی است که حول آن دوستی و مصاحبت شکل گیرد. تجربه به ما ثابت کرده است که حس اجتماع کامپیوتری چیزی نیست که توسط سیستم های دسترسی راه دور و سیستم های اشتراکی با تایپ برنامه ها در ترمینال -بجای پانچ آن، فراهم شده، بلکه چیزی است که ارتباط نزدیک و صمیمی بین ما ایجاد کند."

و در این روح حاکم، نخستین کد منبع یونیکس بصورت رایگان بین دانشگاه ها توزیع شد. همانند لینوکس، موجود بودن کد منبع یونیکس نیز این امکان را فراهم کرد تا جمع زیادی ازتوسعه دهندگان نرم افزار بهینه سازی های خود را در آن اعمال کرده و آنرا با دیگران به اشتراک بگذارند.

در اوایل دهه ۱۹۸۰ توسعه یونیکس از موری هیل به یک آزمایشگاه تجاری تر واقع در سامیت(Summit)که چند مایل پایین تر قرار داشت، منتقل شد. در این حین یونیکس شانس پیدا کردن موفقیت تجاری در بازار به صورت سیستم های کامپیوتری اجرا کننده نرم افزارهای سوئیچینگ تلفنAT&T،برنامه های ابرکامپیوترها برای شبیه سازی وضعیت آب و هوایی و برنامه های کنترل پروژه های فضایی NASA را بدست آورد.

تولید کنندگان بزرگ سخت افزار نسخه هایی از یونیکس را برای اجرا روی سخت افزارهای تولیدیشان ایجاد نمودند. برای هماهنگ کردن این حرکت ها شرکتAT&T شروع به تهیه استانداردهایی کرد تا تمام این نسخه های متفرقه همچنان یونیکس خوانده شوند.

این استاندارد ها کهSVID و POSIX یعنی Unix System V Interface Definition  نام گرفتند، شرایط و مشخصاتی را تعیین کردند که تولید کنندگان مختلف یونیکس باید آنرا رعایت می کردند تا سیستم های آنها سازگار با یونیکس خوانده شود. همین استانداردها و مستندات برای تعیین خط مشی ایجادلینوکس مورد استفاده قرار گرفتند.


لینوکس چه مزایایی دارد؟

هنگامی که لینوکس را با سایر سیستم عامل های تجاری موجود در بازار مقایسه می کنیم، بهترین مشخصه های لینوکس قیمت و قابلیت اطمینان آن است. بیشتر مردم می دانند که قیمت آن مجانی است. (و یا حداقل وقتی بصورت یک بسته بندی و همراه کتاب ارائه شود زیر ۱۰۰ دلار قیمت دارد).معمولا وقتی مردم درباره سود لینوکس صحبت می کنند، معمولا فقط در مورد کاهش مجموعه هزینه هاکه شامل قابلیت استفاده از سخت افزار ارزان و نرم افزارهای کاربردی رایگان می شود، فکر می کنند. درمورد قابلیت اطمینان، عموم بر این عقیده هستند که لینوکس در عین سازگاری با سیستم های یونیکس،بسیار پایدارتر از سیستم عامل های روی میزی موجود است. این موضوع وقتی بیشتر اهمیت پیدامی کند که شما از کامپیوترتان به عنوان سرویس دهنده استفاده می کنید و انتظار ندارید هنگام رفتن به خانه همه چیز درست باشد و فردا صبح همه چیز خراب!

ویژگی دیگر لینوکس این است که هر گونه کمک و مستندات آن به فراوانی و رایگان، همیشه در اینترنت موجود است. همیشه کسانی در گروه های خبری لینوکس پیدا می شوند که مشکل شما راحل کنند. چون که شما تمام کدهای منبع برنامه ها را در اختیار دارید اگر چیزی نیاز به تصحیح داشته باشد، خودتان هم می توانید دست به کار شوید! در مقابل، سازندگان سیستم عامل های تجاری رامی بینیم که ماه ها و ماه ها در مقابل گزارشات اشکالات نشسته اند! به یاد داشته باشید که فرهنگ لینوکس، فرهنگ کمک به دیگران است.

تفاوت های سیستم های عامل لینوکس وویندوز:

1- کد باز بودن(Open source):

سیستم عامل لینوکس،یک سیستم عامل کدباز می باشد.یعنی کد منبع،در اختیار همه قرار دارد.این ویزگی دارای مزایای زیر است:

* سیستم عامل لینوکس رایگان است.

*کاربران می توانند سیستم عامل را طبق نیازشان تغییر دهند.

*عملکرد و طرز کار سیستم عامل دقیقاً مشخص است.

*از سیستم عامل لینوکس،می توان به هر تعداد کپی تهیه نمود و بر روی کامپیوتر های مختلف قرار داد.از طرف دیگر سیستم عامل ویندوز،یک سیستم عامل اختصاصی است که کد منبع آن در اختیار مایکروسافت است.در دسترس نبودن کد منبع مشکلات زیر را ایجاد می کند:

*کاربران نمی توانند طبق نیازشان آن را تغییر دهند.

*عملکرد دقیق سیستم عامل ویندوز مشخص نیست.ابهاماتی از قبیل این که آیا یک برنامه جاسوسی در آن پنهان شده است یا خیر وجود دارد.

*نسخه های ویندوز رایگان نمی باشد.

2-سرعت،قدرت و پایداری لینوکس به مراتب بیشتر از ویندوز است.همان طور که بیان شد،سیستم عامل لینوکس از خانواده یونیکس است.یکی از خواص اصلی سیستم های عامل خانواده یونیکس،پایداری و استقامت زیاد آن ها می باشد.این سیستم عامل به راحتی خراب نمی شود.حتی سال ها بدون نیاز به بوت شدن می تواند از آن استفاده کنید،از طرف دیگر سیستم عامل ویندوز هر هفته نیاز به بوت کردن دارد وگرنه از کار خواهد افتاد.سیستم های عامل ویندوز برای ارتقاء به نسخه های جدید تر نیاز به بوت شدن دارند.از طرف دیگر سیستم عامل لینوکس را بدون بوت کردن می توانید ارتقاء دهید.

3- امنیت لینوکس خیلی بیشتر از ویندوز است.امروزه در دنیایی زندگی می کنیم که بر فناوری متکی است.به خطر افتادن اطلاعات منجر به خسارت های تجاری جبران ناپذیری خواهد شد،بنا بر این امنیت اطلاعات جایگاه ویژه ای دارد .از آنجایی که لینوکس برای محیط های شبکه ای و چند کاربره طراحی شده است همین امر باعث شد تا مسائل امنیتی در لینوکس رعایت شوددر صورتی که در ویندوز قابلیت های امنیتی قابل توجهی وجود نداردو یا فقط با اضافه نمودن نرم افزار های اضافی امنیت ناچیز قابل دسترسی می باشد.به عنوان مثال یک برنامه مخرب می تواند کل سیستم  عامل ویندوز را خراب کند و این سیستم را از کار بیاندازد در صورتی که یک برنامه مخرب در لینوکس فقط می تواند به دایرکتوری خانگی کاربر اجرا کننده اسیب برساند. چون لینوکس کد باز است بسیاری از اشکالات امنیتی پیش از ایجاد خسارت در مراحل توسعه و برنامه نویسی پیدا شده و رفع می گردد،حتی اگر اشکالاتی در برنامه های منتشر شده یافت شود به دلیل موجود بودن کد منبع آن ها سریعاً برطرف خواهند شد،از طرف دیگر در سیستم عامل ویندوز باید منتظر شرکت مایکروسافت باشیم تا اشکالات پیدا شده را برطرف کند.گاهی اوقات ممکن است اشکالات، پس از اینکه خسارات جبران ناپذیری را ایجاد کردند کشف شوند.

سومین نقطه قوت امنیتی که برای لینوکس می توان نام برد این است که تقریباً هیچ ویروسی برای این سیستم عامل وجود ندارد،در حالی که برای ویندوز حدود هزار نوع ویروس یا کرم وجود دارند.

4- لینوکس می تواند بر روی تعداد زیادی سکو از قبیل دستگاه های بسیار کوچک یا ابرکامپیوتر های بسیار بزرگ اجرا شود.از طرفی ویندوز نمی تواند بر روی سکو های مختلف اجرا گردد.به عنوان مثال ویندوز NT تا هنگامی که مایکروسافت عقیده خود را تغییر ندهد بر روی MIPS CPU قابل اجرا است اما برای لینوکس کسی وجود ندارد تا عقیده ی خود را تغییر دهد.

5- تنوع کاربرد لینوکس خیلی بیشتر از ویندوز است.برخی از این کاربرد ها در زیرآمده است:

*استفاده از لینوکس برای چک کردن اتصالات شبکه

*استفاده از لینوکس به عنوان دیوار اتش (Fire Wall)

*استفاده از لینوکس به عنوان مسیر یاب شبکه

*استفاده از لینوکس به عنوان سرویس دهنده های مختلف مانند بانک اطلاعاتی،وب،فایل و چاپ

*استفاده از لینوکس به عنوان دسک تاپ

*استفاده از لینوکس به عنوان ایستگاه کاری

*استفاده از لینوکس در دستکاه های قابل حرکت،به طوری که می توان سیستم عامل را بر روی دیسک یا CDقرار داد و با خود جا به جا کرد و دسک تاپ و تنظیمات کامپیوتر خودتان را به همراه خودتان حمل کنید.

6-تنوع سیستم های عامل لینوکس بیشتر از سیستم عامل ویندوز است.به دلیل کد باز بودن سیستم عامل لینوکس،هر گروه یا موسسه تجاری ، یک نسخه خاص آن را منتشر ساخته است.این نسخه ها از یک هسته اصلی (مهم ترین بخش سیستم عامل) پیروی می کنند.تفاوت آن ها در نرم افزار های اضافی ارائه شده،واسط گرافیکی کاربر،فرایند نصب،قیمت و پشتیبانی های فنی است.بنابر این کاربران ازادی انتخاب دارند و می توانند محصولی را انتخاب کنند که کاملاً نیاز آن ها را برطرف می کند.از طرف دیگر چنین مفهومی را به هیچ وجه نمی توان در ویندوز یافت.

7- لینوکس بر خلاف ویندوز ابزار های برنامه نویسی متعددی ارئه کرده است.برخلاف ویندوز که اکثر ابزار های برنامه نویسی را باید خریداری کرده بر روی ان نصب کنید،لینوکس کلیه ابزار های برنامه نویسی را به هر زبانی که فکر می کنید ارائه کرده است.برای استفاده از ابزار مورد نظرتان کافی است آن را نصب کنید .

8-واسط های متنی لینوکس خیلی بیشتر از ویندوز است .هریک از انواع ویندوز ها واسط های متنی مجزا دارند به طوری که مفسر های ویندوز های سری 9x شباهت زیادی با هم دارند و نسخه های کلاس NTنیز مفسر های دستوری مشابهی در خود جای داده اند.لینوکس مانند دیگر نسخه های یونیکس از مفسر های دستوری چند گانه پشتیبانی می کند اما به طور پیش فرض از یک نوع که به عنوان BASH شناخته می شود استفاده می کند.از دیگر مفسر های لینوکس می توان Korn shell,Bourne shell,Ash,C shell را نام برد.

9- ویندوز ابزار های سخت افزاری بیشتری را پشتیبانی می کند.دلیل آن این است که فروشندگان سخت افزار راه انداز های بیشتری برای ویندوز می نویسند.

10-سیستم عامل لینوکس چند کاربره است ولی ویندوز تک کاربره می باشد.یکی از ویژگی های مهم لینوکس این است که هم زمان چندین کاربر می توانند به سیستم عامل متصل شده از منابع سیستم به طور همزمان استفاده کنند ولی ویندوز تک کاربره می باشد،یعنی در یک زمان یک کاربر می تواند به سیستم عامل متصل شده از منابع ان استفاده کند.

توزیع چیست؟

همانطور که بیان شد سیستم عامل لینوکس یک سیستم عامل رایگان و کد باز است یعنی هر فرد می تواند لینوکس را جمع آوری کرده به نام خودش به صورت رایگان عرضه نمایدیا به فروش برساند.این امر به این علت است که سیستم های عامل لینوکس از بخش های زیادی تشکیل شده است که هر بخش توسط گروه خاصی توسعه یافته است.هریک از این گروه ها در یک نقطه از جهان قرار دارند اگر به عنوان یک کاربر بخواهید از لینوکس استفاده نمایید باید بخش های مختلف لینوکس را از نقاط مختلف دنیا جمع اوری کرده،کامپایل نمایید تا بتوانید استفاده کنید.انجام این کار نه تنها هزینه بر و زمان بر می باشد بلکه درصد کمی از افراد توانایی انجام این کار را دارند.بنابر این شرکت های محدودی کار جمع اوری بخش های مختلف لینوکس را با توجه به کاربردشان انجام دادند و برنامه های نصب و مدیریت این بخش ها را اماده نمودند تا کاربران عادی به راحتی بتوانند سیستم عامل لینوکس را نصب کرده از ان استفاده نمایندومجموعه هایی که توسط شرکت های مختلف جمع اوری شده اند توزیع لینوکس نام دارد.

دلایل تنوع توزیع ها:

همانطور که می دانید کامپیوتر را می توان برای کاربرد های مختلف از قبیل ایستگاه کاری،سرویس دهنده،مدیریت شبکه های کامپیوتری،دسک تاپ و ... استفاده نمود.هریک از این کابرد ها به امکانات متفاوتی نیاز دارند.به عنوان مثال کامپیوتری را که به عنوان سرویس دهنده استفاده می کنید امکانات آن باید خیلی بیشتر از کامپیوتری باشد که به عنوان ایستگاه کاری مورد استفاده قرار می گیرد.بر همین اساس شرکت های مختلف با توجه به امکاناتی که سیستم های عامل نیاز دارد توزیع های متفاوتی از لینوکس را ارائه کرده اند.برخی از این توزیع ها برای سیستم هایی به کار می روند که به عنوان ایستگاه کاری استفاده می شوند.برخی دیگر بر روی سیستم هایی نصب می شوند که به عنوان سرویس دهنده مورد استفاده قرار می گیرند.بعضی از آن ها بر روی سیستم هایی نصب می شوند که به عنوان مدیر شبکه عمل می کنند و ....

علاوه بر کاربرد های متفاوت توزیع ها ممکن است برخی از امکانات ان ها نیز متفاوت باشند،برخی از این امکانات عبارتند از :

1) ممکن است نصب آن ها با یکدیگر متفاوت باشد.

2) ممکن است مدیریت ابزار های گرافیکی تهیه شده در توزیع های مختلف با هم تفاوت داشته باشد.

3) ممکن است مکان قرار گرفتن فایل های پیکر بندی آنها با هم تفاوت داشته باشد.

4) ممکن است نسخه برنامه هایی که در توزیع خاص استفاده می شوند نسبت به توزیع های دیگر جدید تر باشد.

5) ممکن است برخی از توزیع ها رایگان باشند و برخی دیگر رایگان نباشد.بنابر این هر کاربر با توجه به نیاز و سطح دانش خودش می تواند یکی از کاربرد ها را انتخاب کند.

انتخاب بهترین توزیع برای کاربر:

همانطور که بیان شد هریک از توزیع ها دارای ویژگی های خاص خود می باشند .انتخاب بهترین توزیع برای کاربر به عوامل و شرایط زیر بستگی دارد.

1- سطح علمی کاربر.کاربران با توجه به سطح علمی خودشان می توانند توزیع مورد نظرشان را انتخاب کنند.به عنوان مثال کاربرانی که اطلاعات کمتری در زمینه لینوکس دارند توزیع هایی را انتخاب خواهند کرد که دارای ابزارهای پیکر بندی گرافیکی باشند تا کاربر راحت تر بتواند سیستم را نصب کرده از آن استفاده نماید.

از توزیع هایی که برای کاربران تازه کار مفیدند میتوان توزیع

Fedora,Suse,redhat,mandrake,lindows,lycoris,Mepis,Xandaros  و ... را نام برد.

اما کاربران پیشرفته ابزار های پیکر بندی گرافیکی برای آن ها مهم نیست،بلکه آن ها از توزیع هایی استفاده می کنند که سرعت و کیفیت بیشتری را فراهم می کنند.برخی از این توزیع ها عبارتند از :

,Slackware,Debian,Gentoo

2-کاربرد مورد نظر.برخی از توضیحات برای انجام کار های خاصی طراحی شده اند البته برخی از توزیع ها مانند Redhat وDebian دارای امکانیتی هستند که در هنگام نصب می توانید نوع کاربرد مورد نظرتان را انتخاب کنید.برخی دیگر مانند Knoppixکه یک توزیع دسکتاپ می باشد،تنها دارای ابزارها یی است که برای کاربران رومیزی کاربرد داردیا توزیع SOL وظایفی دارد که فقط به عنوان یک سرویس دهنده می توان از آن استفاده کرد.

3-ویژگی های توزیع. گاهی اوقات توزیع دارای امکاناتی است که در توزیع های دیگر نمی توان این امکانات را پیدا کرد.به عنوان مثال توزیع Oralux دارای امکاناتی از قبیل صفحه نمایش های بریل و یا مرورگر صوتی وب و پست های الکترونیکی و غیره است که مخصوص نابینایان می باشد.یا یک توزیع خاص می تواند سخت افزارهای خاصی را به خوبی پشتیبانی نماید.

4- بازار. یکی از دلایل دیگری که می تواند ملاک انتخاب کاربر باشد،فراوانی توزیع و رایگان بودن آن می باشد.

انواع توزیع ها:

لینوکس RedHat:

انتشار REDHAT، معروف ترین انتشار تجاری لینوکس برای کاربران انگلیسی زبان است.این انتشار دارای مجموعه ای از برنامه های مدیریتی می باشد که کار را برای کاربران جدید بسیار ساده کرده است.این انتشار هر چند وقت یک بار نسخه خودش را برای چند معماری از قبیل I38r,alpha,sparce به روزرسانی می کند.

لینوکس Mandrake:

ای انتشار،محصول یک شرکت فرنسوی به نام Mandrakesoftاست.هدف این انتشار،آسان نمودن مدیریت لینوکس بر روی ایستگاه های کاری می باشد.آخرین نسخه Mandrake ، نسخه 9.2 به نام Fivestar است.این نسخه برای معماری های AMD Athlon وPowerPC منتشر شده است.این نسخه شامل آخرین و پیشرفته ترین نرم افزار های موجود در دنیای لینوکس از قبیل آپاچی نسخه 2 ،ابزار های مدیریت قدرت ACPI، مدیریت کلید های GPG، ابزار های تغیر اندازه پارتیشن NTFS و غیره می باشد.کار با این انتشار برای کاربران بسیار ساده است زیرا دارای بخش های گرافیکی KDEوGNOME است.

لینوکس ASP:

این انتشار در روسیه ایجاد شده است و در این کشور و متحدان سابق اتحاد جاهیر شوروی طرفداران زیادی دارد.آخرین نسخه آن ASP LINUX 9.0 با نام URAL است.برخی از توانمندی های این انتشار عبارتند از :

- دارای ابزار های اختصاصی است که در هنگام نصب به کاربران اجازه می دهد دیسک سختشان ررا برچسب بزنند.این برنامه دارای امکانی است که کلیه سیستم های عامل نصب شده را تشخیص می دهد و آن ها را به مدیریت کننده boot(راه انداز) خود که بارکننده ASP نام دارداضافه می کند.

- به کاربر اجازه می دهد با برنامه Webmin، به آسانی سیستم خود را مدیریت کند.

- این انتشار دارای قابلیت سرویس دهی به عنوان سرویس دهنده دستیابی ترمینال است.این امکان نمی تواند کامپیوتر های بدون دیسک سخت را راه اندازی کند و برای شرکت هایی که شبکه بزرگ دارند بسیار مفید و اقتصادی می باشد.

-تعداد نرمافزارهایی که برای این انتشار وود دارند بسیار گسترده است.

- این انتشار با استفاده از ابزار yum به کاربر اجازه می دهد تا بتواند از طریق اینترنت و سایت اصلی ASP سیستم خود را به روز نماید.

لینوکس Esware:

این انتشار در اسپانیا برای حمایت از کاربران اسپانیایی زبان به وجود آمده است.تمام نصب کننده ها،خط فرمان،مستندات و منوال های سیستم به زبان اسپانیایی می باشد.این انتشار زبان انگلیسی را پشتیبانی نمی کند.

لینوکس ELX:

این انتشار از خاور میانه برخاسته است.در سال 2001 شرکت ELX تصمیم گرفت تا یک سیستم عامل به راحتی ویندوز و قابلیت اطمینان لینوکس ایجاد کند که انتشار ELX به وجود امد.این انتشار خود را به عنوان یک جایگزین سایر انتشارات مطرح نکرده است،بلکه به عنوان بهترین جایگزین ویندوز بر روی کامپیوتر های شخصی در دسترس قرار گرفته است. کاربران خاور میانه بیشتر ار انتشار های Fedora,redhat,mandrake استفاده می کنند زیرا آخرین نسخه این انتشار به روز نمی باشد و به طور مجانی قابل دانلود کردن نیست.

لینوکس SUSE:

این انتشار یکی از محبوب ترین انتشار های لینوکس در اروپاست.ابتدا این انتشار به زبان آلمانی تلیو شد،گرچه اکنون به زبان های دیگری انند انگلیسی،فرانسه،اسپانیایی و ایتالیایی منتشر شده است.این انتشار در آلمان بسیار محمبوب تر از جاهای دیگر است.کاربرد این انتشار در آمریکا نیز در حال گسترش است.

لینوکس Turbo:

این انتشار محصول شرکت TurboLinux است.این شرکت،یک شرکت جهانی است که در زمینه نرم افزارهای لینوکس فعالیت می کند.

لینوکسConnectiva:

این انتشار دارای بیشترین کاربرد در آمریکای جنوبی است.این انتشار توسط یک شرکت برزیلی تهیه و توزیع شد.این انتشار به زبان انگلیسی،اسپانیایی و پرتقالی است.آخرین نسخه این انتشار شامل هسته 2.4.21 ،آخرین نسخه های GccوGlibc است.این انتشار شامل آخرین نسخه های KDE وGNOME منتشر شده نمی شود.

لینوکس RedFlag:

دولت چین تصمیم گرفت تا سیستم عامل رسمی کد باز داشته باشد.آکادمی علوم چین،این انتشار رابر روی آخرین نسخه هسته لینوکس منتشر کرد و آن را Redflag نامگذاری کرد.این انتشار محبوب ترین انتشار در کشور چین است.

لینوکس Slackware:

این نسخه برای افرادی مفید است که بخواهند لینوکس را به طور عمیق یاد بگیرند.زیرا اکثر برنامه ها نیاز به تنظی دستی دارندو از ابزار های گرافیکی به ندرت استفاده می کند.به همین دلیل برای کاربران تازه کار مناسب نیست.اما همواره برای کاربران حرفه ای محبوب بوده است.

این انتشار گنجینه ای از نرم افزار های ایستگاه کاری و سرویس دهنده است.این انتشار آخرین نسخه های تمام نرم افزارهایی مانند هسته KDE,Mozilla,glibc,gccو زبان های برنامه نویسی از قبیل PerlوPython را دارد.ای انتشار فرایند نصب لینوکس از روی پارتیشن داس یا انتقال آن بر روی دیسک و یا پارتیشن های FAT را آسان تر می نماید.

لینوکس Arabix:

این انتشار اولین نشخه لینوکس عربی است و از روی CDراه اندازی می شود و نیاز به نصب بر روی دیسک سخت ندارد.هدف تولید کنندگان این انتشار آشنا نمودن مخاطبان عرب زبان با قابلیت های بی نظیر لینوکس بوده است.

لینوکس نسخه های دیگری نیز دارد ...

نام گذاری فایل ها:

هر فایل باید دارای نامی باشد تا بتوان به آن مراجعه کرد و از اطلاعات آن استفاده نمود.سیستام عامل لینوکس برای نام گذاری فایل ها از قوانین زیر پیروی می نماید:

1)  نام فایل ها می تواند ترکیبی از حروف،ارقام،خط زیر( _ ) باشد.

2)  از نقطه و کاما می توان در نام گذاری فایل ها استفاده کرد.

3)  کاراکتر های ویژه ای که در سیستم عامل لینوکس کاربرد خاصی دارند را نمی توان برای نام گذاری فایل ها استفاده کرد.

4)  در لینوکس برخلاف سیستم عامل داس از کاراکتر جای خالی می توان برای نام گذاری فایل ها استفاده کرد.اگر از جای خالی در نام گذاری فیل ها استفاده کنید برای مراجعه به فایل نام فایل را باید در بین تک کوتیشن (') قرار دهید.

5)  در لینوکس فایل ها می تواند دارای پسوند باشد.بین نام فایل و پسوند نقطه قرار می گیرد.پسوند فایل مشخص کننده نوع فایل است.برخی از پسوند های رایج لینوکس که مفهوم خاصی دارند در جدول زیر آمده است.

 

انواع فایل های لینوکس:

در لینوکس فایل ها دارای انواع مختلفی هستند. اولین کاراکتر خروجی فرمان Ls نوع فایل را مشخص می کند. انواع فایل ها در لینوکس عبارتند از:

1. فایل عادی. مجموعه ای از اطلاعات مرتبط به هم که تحت نام خاصی بر روی دیسک ذخیره می شوند. اولین کاراکتر خروجی فرمان ls برای این گونه فایل ها کاراکتر - است.

2. فایل دایرکتوری. شامل مجموعه ای از فایل ها و دایرکتوری ها می باشد.این گونه فایل ها با کاراکتر D‌ در خروجی فرمان ls مشخص می شوند.

3.فایل پیوند. برای دسترسی به یک فایل یا یک دایرکتوری از مکان دیگر به کار می رود.شناسه این گونه فایل ها در خروجی فرمان ls کاراکتر L می باشد.

4.فایل سوکت. مانند سوکت های TCP/IP می باشد و برای برقراری ارتباط بین فرایندی به کار می رود.شناسه ی این فایل در خروجی فرمان ls کاراکتر  S است.

5.فایل های مخصوص. کاربرد خاصی دارند که در خروجی فرمان ls با کاراکتر C مشخص می شوند.

6.فایل Pipe. مانند فایل های سوکت می باشند که روش دیگر برای برقراری ارتباط بین فرایندی است. این گونه فایل ها با کاراکتر P در خروجی فرمان ls مشخص می شوند.

دایرکتوری:

همان طور که می دانید سیستم عامل لینوکس یک سیستم عامل چند کاربره است به طوری که چندین کاربر می توانند از امکانات سخت افزاری سیستم به طور همزمان استفاده کنند.بنابر این ممکن است تداخل در کار کاربران ایجاد شود.برای جلوگیری از تداخل بهتر است برای هریک از کاربران دایرکتوری جداگانه ایجاد شود و اطلاعات آن ها در آن دایرکتوری قرار گیرد.این کار نه تنها موجب دسته بندی اطلاعات می شود بلکه موجب افزایش سرعت و امنیت در زمان دستیابی به اطلاعات می گردد،زیرا هریک از کاربران به اطلاعات خودشان دسترسی دارند( به دایرکتوری دیگران دسترسی ندارند.)

هر دایرکتوری شامل مجموعه ای از فایل ها و دایرکتوری ها است.

سیستم عامل لینوکس برای نگهداری فایل ها و دایرکتوری ها از ساختار درختی استفاده می کند.این ساختار درختی در شکل زیر آمده است.


همانطور که در شکل می بینید این ساختار درختی با دایرکتوری ریشه شروع می شود.دایرکتوری ریشه کاراکتر / است.دایرکتوری ریشه از چند دایرکتوری اصلی تشکیل شده است که عیارتند از:

دایرکتوری bin/:

در این دایرکتوری فایل های اجرایی لینوکس قرار دارند.برخی از برنامه هایی که در این دایرکتوری قرار دارند عبارتند از:

● برنامه های مربوط به راه اندازی و خاموش کردن سیستم.

● برنامه های مربوط به کار با فایل ها و دایرکتوری ها از قبیل (cp,mv,mkdir,...)

● پوسته های سیستم عامل از قبیل ZSH,TCSH,BASHو غیره.

● برنامه های مربوط به مدیریت فایل ها از قبیلmkfs,fdisk,fsck

این دایرکتوری باید در دسترس تمام کاربران باشد تا کاربران بتوانند از این برنامه ها استفاده کنند.

دایرکتوری boot/:

این دایرکتوری شامل فایل های مورد نیاز برای راه اندازی و باز کردن سیستم عامل و تصاویر هسته می باشد.تصاویر هسته کپی های متعددی از هسته هستند.

دایرکتوری dev/:

در این دایرکتوری گرداننده های دستگاه های متصل به کامپیوتر قرار می گیرند.در سیستم عامل لینوکس بر خلاف سیستم های عامل دیگر،برای هریک از دستگاه های جانبی متصل به کامپیوتر فایلی در نظر گرفته می شودو آن دستگاه جانبی را با آن فایل می شناسد و می تواند با استفاده از آن فایل به دستگاه مورد نظر دسترسی داشته باشد،به عنوان مثال fdo( فایل مربوط به فلاپی اول) fdl(فایل مربوط به فلاپی دوم) cdrom(فایل مربوط به سی دی )hdal(فایل مربوط به دیسک سخت پارتیشن اول)sdal(فایل مربوط به دیسک سخت اسکازی پارتیشن اول) و غیره می باشد.

دایرکتوری etc/:

در این دایرکتوری فایل های مربوط به پیکر بندی سیستم قرار می گیرند.با استفاده از این فایل می توان نحوه راه اندازی سیستم را تعیین نمود.

دایرکتوری Home/:

این دایرکتوری اطلاعات مربوط به کاربران را نگهداری می کند.اگر دایرکتوری های دیگر از قبیل root ,  /lib/و غیره خراب شوند داشتن دایرکتوری home از از بین رفتن اطلاعات کاربران جلوگیری می کند.هر کاری که کاربر انجام می دهد در این دایرکتوری قرار می گیرد.به عنوان مثال اگر کاربری به نام reza داشته باشید آن گاه یک دایرکتوری reza در دایرکتوری Home وجود دارد.( نحوه دسترسی به این دایرکتوری به صورت home/reza/ است.)تمام کارهای کاربر rezaاز قبیل ایجاد فایل جدید،ارسال و دریافت پست الکترونیکی،اسکن یک تصویر و غیره در این دایرکتوری قرار می گیرد.اگر زمان راه اندازی سیستم با نام کاربری rezaوارد شوید،سیستم عامل لینوکس دایرکتوری home/reza/را به عنوان دایرکتوری فعلی انتخاب خواهد کرد.

نکته:برای هر کاربر یک دایرکتوری در دایرکتوری home با نام کاربر ایجاد خواهد شد.این دایرکتوری در دسترس کاربران دیگر قرار نمی گیرد.البته کاربر root می تواند به تمام دایرکتوری ها دسترسی داشه باشد.

نکته:اگر کاربری در دایرکتوری دیگری به جز دایرکتوری home خودش باشد در اکثر پوشه ها با تایپ کاراکتر ~ می تواند به دایرکتوری homeخودش برگردد.

دایرکتوری media/:

این دایرکتوری برای نصب سی دی و فلاپی استفاده می شود.وقتی یک فلاپی را نصب می کنید اطلاعات مربوط به آن در دایرکتوری floppy media قرار می گیرد .ولی در هنگام نصب سی دی اطلاعات مربوط به آن در دایرکتوری media/cdrecorder/ قرار خواهد گرفت.

دایرکتوری mnt/:

این دایرکتوری اطلاعاتی را برای نصب موقت مجری سیستم نگهداری می کند .در این دایرکتوری دو دایرکتوری mnt/cdrom/وmnt/floppy/ وجود دارند.

دایرکتوری opt/:

این دایرکتوری برنامه های کاربردی افزوده شده به سیستم را نگهداری می کند.

دایرکتوری proc/:

همانطور که می دانید هسته ی لینوکس دو وظیفه ی اصلی دارد که عبارتند از کنترل و دسترسی به سخت افزار های سیستم و مدیریت بر پردازش ها.این فایل فضای مجازی بر روی حافظه رم است.فایل هایی که در این دایرکتوری نگهداری می شوند در واقع به پردازش های در حال انجام بر روی سیستم اشاره می کنند،با استفاده از این فایل ها می توانید وضعیت پردازش های در حال انجام بر روی سیستم ببینید.

دایرکتوری root/:

این دایرکتوری اطلاعات مربوط به کاربر rootرا نگهداری می کند و کلیه کارهایی که کاربر rootانجام می دهد در این دایرکتوری قرار می گیرد.

دایرکتوری sbin/:

همانطور که بیان شد یکی از کاربران سیستم کاربر root می باشد که بالا ترین سطح دسترسی را دارد.این دایرکتوری دستورات مربوط به مدیریت سیستم( دستوراتی که کاربر root می تواند اجرا کند)را نگهداری می نماید.

دایرکتوری tmp/:

برخی از پردازش ها در طول اجرایشان نیاز به مکانی برای نگهداری اطلاعات به صورت موقت دارند.فایل های موقت در این دایرکتوری قرار می گیرند و در هنگام خاتمه پردازش این فایل ها حذف خواهند شد.

دایرکتوری var/:

این دایرکتوری برای نگهداری داده هایی به کار می رود که در عملیات عادی سیستم لینوکس تغییر می کنند.برخی از داده هایی که در این دایرکتوری نگهداری می شوند عبارتیند از :

● داده هایی مربوط به ثبت سابقه (وقایع)

● داده های مربوط به متغیر بازی های کامپیوتری

● فایل های قفل

● فایل های وب سایت

● فایل های FTP وغیره

دایرکتوری lib/:

این دایرکتوری فایل های کتابخانه ای را نگهداری می کند که به صورت اشتراکی توسط سیستم مورد استفاده قرار می گیرند.در ضمن این دایرکتوری ماژول های هسته را نیز نگهداری می کند.

این ها تنها مقدماتی بود برای آشنایی با سیستم عامل لینوکس فایل زیر آموزش کامل لینوکس رد هت 9  و شامل توضیحات کامل می باشد.برای دانلود روی لینک زیر کلیک کنید. 

دانلود کتاب آموزش لینوکس رد هت9

منبع:

اموزش لینوکس رد هت 9 نوشته آلن باغومیان

آموزش گام به گام سیستم عامل لینوکس نوشته ی رمضان عباس نژاد